JAK DŮLEŽITÝ JE SPÁNEK?


Na kvalitě spánku je závislá regenerace celého organizmu. Během spánku se snižuje tělesná teplota, zpomaluje dýchání, snižuje krevní tlak. Tělo odpočívá a zároveň se nám „čistí“ mozek. Spánek je velice důležitý pro kvalitu celého života, nepodceňujte ho!

Paměť a schopnost se učit

Naučili jste se včera večer něco nového?
Možná Vás překvapí, že je možné zároveň snít a učit se, přestože jednoduše ležíte ve své posteli a spíte. Ale zatímco vaše vědomí odpočívá, vaše podvědomí horečně přemýšlí a získává vědomosti. Zlepšení kvality Vašeho spánku proto představuje jednoduchý, přirozený způsob jak zdokonalit vaši schopnost učení.

Noční biflování a studium na poslední chvíli těsně před zkouškou Vám může pomoci ji složit. Ale pokud si skutečně chcete zapamatovat vše, co jste se naučili, je tím nejlepším se před zkouškou dobře vyspat. Studie provedená ve Spojených státech na Harvard Medical School prokázala, že nejúčinnější způsob jak si zapamatovat, co jsme se naučili, je umožnit našemu mozku, aby nám pomohl opakovat si získané informace a učit se prostřednictvím spánku nejméně osm hodin od chvíle, kdy jsme tyto informace vstřebali.

Během spánku procházíme různými spánkovými fázemi. Ve vztahu k naší schopnosti se učit představují hluboký spánek a spánek REM – známý také jako snění – dvě nejdůležitější fáze. Během hlubokého spánku se naše znalosti upevňují a posilují se naše vjemy, díky čemuž si vše, co jsme se naučili, zapamatujeme déle.

Bylo prokázáno, že spánek REM, charakterizovaný rychlými pohyby očních víček, je důležitý pro proces učení a chování. Jednoduše řečeno, během spánku se vyrovnáváme s tím, co jsme se přes den naučili. Fáze hlubokého spánku většinou probíhá brzy po usnutí, zatímco k ránu probíhá několik fází spánku REM.

Studie Harvard Medical School prokázaly, že proces učení nepokračuje pouze v noci poté, co jsme se něco naučili, ale že náš mozek zpracovává získané informace i během několika dalších nocí. Po třech nocích kvalitního spánku mozek vycvičí paměť na maximum a umožní Vám podat co nejlepší výkon

Energie a umunita

Odkud čerpáme energii?
Jen tak si lehněte, zavřete oči a představte si, jak Vám bude, až se ráno po probuzení budete se cítit svěží a plní energie.

Během spánku ve Vašem těle probíhá řada velmi důležitých procesů zodpovědných za intenzivní zotavení a obnovu. Čím více stresu a nároků na své tělo a mysl kladete během dne, tím důležitější je pro vaše zotavení spánek během noci.

Během spánku dosahuje řada důležitých hormonů maximální hladiny. V těle se například zvyšuje počet růstových hormonů. Pro růst a vývoj dětí a dospívajících má spánek nesmírný význam. Během spánku se zlepšuje i imunitní systém. Sílíte a získáváte více energie.

Dalším přínosem kvalitního spánku je, že během spánku v našem organismu klesá hladina stresových hormonů. To zároveň znamená snížené riziko kardiovaskulárních chorob a dalších potíží souvisejících se stresem.

10 rad pro dobré spaní

 1. Investujte do kvalitního prostředí v němž spíte
  Vaše postel by měla být dostatečně široká a dlouhá a měla by mít odpovídající stupeň tvrdosti, abyste své klouby, boky, ramena a záda nevystavovali nadměrnému tlaku. Kvalitu Vašeho spánku dále prohloubí odpovídající polštář, který Vám správně podpoří krční páteř. Vaše ložnice by měla být chladná – ideální teploty jsou mezi 14°C a 18°C. Měla by být zároveň tmavá, protože světlo si uvědomujete i se zavřenýma očima a protože světlo ve Vašem těle spouští procesy, které vedou k probuzení.
 2. Držte se pravidelného rozvrhu
  Tím, že budete chodit spát a budete vstávat přibližně ve stejnou dobu, si Vaše tělo navykne na určitý režim. I v případě, že jste šli spát později nebo spali špatně, vyplatí se vstát ve stejnou hodinu jako obvykle. V opačném případě svůj spánkový režim narušíte a riskujete, že budete spát špatně i další noc.
 3. Před spaním se uvolněte
  Než se uložíte ke spánku, dopřejte si náležitý čas na uvolnění. Vyvarujte se čehokoli, co přináší psychický nebo fyzický stres. Vaše ložnice má být místem odpočinku a spánku. Svou postel proto nepoužívejte k práci, sledování televize ani čemukoli jinému. Snažte se ložnici osvětlit tak, abyste v ní vytvořili útulnou atmosféru.
 4. Vystavujte se dennímu světlu
  Pobyt na denním světle snižuje hladinu melatoninu v krvi, a vy se tak cítíte živější a pohotovější. Se stmíváním se hladina melatoninu zvyšuje a vy začínáte pociťovat únavu. Díky pobytu na denním světle naše vnitřní hodiny snáze regulují potřebu spánku.
 5. Pokud nemůžete spát, vstaňte!
  Jestliže nemůžete usnout, vstaňte a věnuje se nějaké odpočinkové činnosti. Až začnete cítit únavu, vraťte se do postele.
 6. Pravidelně cvičte
  Pravidelným cvičením – provozovaným ideálně třikrát týdně – se fyzicky unavíte a Vaše tělo bude zároveň produkovat látky přispívající k relaxaci. Důsledkem fyzického výkonu je i hlubší a nepřerušovaný spánek, a Vy se tak budete probouzet osvěžení a odpočatí. Ale necvičte těsně před spaním; usínali byste s obtížemi, protože Vaše tělo by nemělo možnost se zklidnit.
 7. Nechoďte spát o hladu
  Jídlo je pro Váš pocit pohody i pro Váš spánek velmi důležité. Nechoďte proto spát o hladu, ale zároveň se vyhýbejte pozdním večeřím – budete-li jíst těsně před spaním, prodlužuje to proces trávení. Před spaním je vhodnější najíst se jen lehce, abyste ukonejšili hlad, a raději se těšit na pořádnou snídani.
 8. Omezte nápoje s obsahem kofeinu
  Před spaním se vyhýbejte nápojům obsahujícím kofein, včetně kávy a čaje, protože v mozku stimulují centrum bdělosti. Nadměrná konzumace nápojů s obsahem kofeinu ztěžuje usínání a zvyšuje riziko nočního probouzení. Tím se Vám nedostává kvalitního spánku, který Vaše tělo potřebuje.
 9. Pozor na nikotin a alkohol
  Alkohol a nikotin mají negativní dopad na Váš spánkový režim. Řada studií například prokázala,
  že hladina nikotinu a alkoholu v krvi výrazně zkracuje fáze hlubokého spánku i snění.
 10. Vyhýbejte se lékům na spaní
  Léky na spaní mohou vést k závislosti a neměly by být užívány dlouhodobě. Vždy se poraďte s lékařem, zda neexistuje jiný způsob řešení příčiny Vaší spánkové poruchy.